Ginekologia

Ginekologia – dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób układu płciowego

Zespół Policystycznych Jajników

Zespół Policystycznych Jajników (PCOS) występuje u około 10 procent kobiet, w wieku rozrodczym. Nieleczony może być przyczyną niepłodności oraz nowotworu błony śluzowej macicy. Dlatego tak ważne są regularne wizyty ginekologiczne i profesjonalne USG.

Dokładne przyczyny choroby nie są jeszcze znane. Sugeruje się podłoże genetyczne oraz związek z dysfunkcjami gospodarki insulinowej oraz niedoborem witaminy D w organizmie. Jednak każda z tych hipotez znajduje się jeszcze w sferze badań.

Objawy, które powinny zaniepokoić

Najbardziej charakterystycznym objawem są bardzo nieregularne miesiączki. U kobiet dotkniętych PCOS mogą nie pojawiać się nawet przez kilka miesięcy. Owulacja występuje bardzo rzadko lub wcale. Ponadto częstymi symptomami są: pojawienie się nieprawidłowego owłosienia (nad górną wargą ust, na brodawkach sutkowych, górnych częściach ramienia, paliczkach czy mostku), łysienie, zmiana sylwetki, przerost warg sromowych, obniżenie głosu. Skóra pacjentek z PCOS daje wyraźne oznaki choroby, jak chociażby nadmierne przetłuszczanie się, zmiany łojotokowe i trądzikowe, zmiany barwnikowe(ciemne plamy). W niektórych przypadkach choroba objawia się też insulinoopornością i hiperinsulinomią.

Pomimo tak wielu symptomów rozpoznanie PCOS nie jest jednoznaczne, wymaga bardzo wielu dokładnych badań, które zleci lekarz ginekolog bądź endokrynolog.

PCOS – jak wygląda leczenie?

Warto pamiętać, że zespół policystycznych jajników u każdej z pacjentek daje inne objawy. Lekarz ginekolog/ endokrynolog prowadzi leczenie w sposób bardzo zindywidualizowany, wybierając metodę, która najbardziej odpowiadać będzie danej pacjentce. Jest to uzależnione od jej aktualnych planów. Inaczej leczy się PCOS, kiedy pacjentka planuje zajść w ciążę, a inaczej kiedy chce stosować antykoncepcję.

Wspomaganie leczenia – ruch i zdrowa dietab

Oprócz najważniejszego, czyli stosowania się do zaleceń lekarza, ważnym elementem walki z objawami PCOS są aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta. Najlepiej byłoby ograniczyć kaloryczność posiłków i zrezygnować z słodyczy, na rzecz zdrowych przekąsek. Liczne badania wskazują na istotny wpływ sposobu żywienia na stan zdrowia pacjentek. W diecie powinien znaleźć się przede wszystkim, błonnik oraz kwasy tłuszczowe omega 3, które poprawiają funkcjonowanie gospodarki insulinowej. Należy unikać żywności o dużej zawartości kwasów nasyconych, czyli dużych ilości masła, mięsa wieprzowego, tłustych serów, parówek, pasztetów, kiełbasy czy nabiału o zawartości tłuszczu powyżej 2%. Warto pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu oraz aktywności fizycznej - regularne ćwiczenia stabilizują poziom glukozy i insuliny we krwi.Specjaliści ginekologii przyjmujący u nas:

dr n. med. Krystyna Siemaszko-Przybylska
specjalista ginekolog-endokrynolog
ginekolog dziecięcy
powikłania endokrynologiczne w położnictwie
badania cytohormonalnelek. med. Krzysztof Plewa
specjalista ginekologlek. med. Katarzyna Bladocha-Kołodziej
specjalista ginekolog-położnik